Žalovanje je resnično in je trpeče. Zato ni nihče čuden, če žaluje. Vsako žalovanje je znamenje globoke ljubezni do umrlega. Vsakdo ima pravico žalovati na svoj način. Vsak je poklican, da zanj naredi prostor v svojem srcu in mu dopusti, da ubesedi svojo žalost, bolečino. Tako mu zagotovi, da ni sam in da tisti, ki ga je izgubil, ni pozabljen.

Ljudi, ki smo jih imeli radi in ki so umrli, ne bomo nikoli povsem pozabili. Prav je, da o njih govorimo tistim, ki nam ljubeče in spoštljivo prisluhnejo. Z njimi smo lahko povezani vedno in povsod. Z njimi smo odnosu v vsaki molitvi, ko smo povezani z Bogom, saj v njem umrli živijo. Ko smo z Bogom, smo tako tudi z njimi. To je tudi temeljno krščansko sporočilo, da je naš Bog Bog življenja, pa tudi, da je človek umrljiv, da je človeško zemeljsko življenje končno in da človek ni gospodar nad njim. Sveta maša je tudi priložnost, da se v ljubezni do umrlega povežemo tudi z drugimi ljudmi, ki so umrlega imeli radi

p. Ivan Platovnjak DJ

Članki:

Knjige o žalovanju

Pri spremljanju žalujočih sem spoznal, da mnogi zelo trpijo, ker nimajo možnosti, da bi mogli dojeti, kaj se v njih dogaja ob izgubi bližnje osebe, in tudi najti besede, da bi to ubesedili. Žal je žalovanje še vedno tabu tema. …

Skupine za žalujoče

Družba, v kateri živimo, ni družba, ki bi spoštovala čas, ki bi si ga človek lahko vzel, ko žaluje. Res je, da se mnogi po smrti ljubljene osebe želijo čimprej vrniti v vrvež življenja, saj na takšen način lahko pozabijo …

Žalovanje

Božja beseda za žalujoče

Mnogim žalujočim je v pomoč molitveno branje Svetega pisma, še posebej odlomkov, ki prinašajo pogum in tolažbo, ki jo more dati le Bog, prav tako pat tudi globlje zavedanje, kako so ljubljeni sami in ljubljena oseba, ki jo je izgubili. Lahko …