Pogosto se ne zavedamo, kako bi vsak izmed nas želel biti vedno zdrav in večno živeti, čeprav je večkrat težko in si včasih tudi želimo smrti. Prav tako smo od malega vzgajani, da skrbimo za zdravje in da pomagamo drug drugemu, da bi čim prej ozdraveli. Tudi vsi zdravniki in medicinsko osebje imajo skozi vsa leta izobraževanja pred očmi predvsem cilj, da bi vsakemu bolniku pomagali, da bi čim prej ozdravel. Zato je potrebno, da vsakdo, ki vstopi v paliativno oskrbo umirajočih, spremeni svojo paradigmo. Na prvem mestu ne sme biti več zdravljenje (kurativa), temveč spremljanje bolnika. Potrebno je sprejeti dejstvo, da mu ne morejo več pomagati, da bi okreval. Pomagajo pa mu lahko, da bo zmogel ohraniti svoje dostojanstvo in sprejeti svoje umiranje kot del življenjske poti, ki je prav tako pomembna kot vsi ostali deli njegovega življenja.

p. Ivan Platovnjak DJ

Članki:

Pomoč težko bolnim

Plenice za odrasle – Božji dar?

Mama je pred dobrim letom začela uporabljati plenice, ker ni mogla vedno zadržati vode in priti pravi čas na stranišče. Dokler je bil z njo njen mož, jih je imela samo za vsak slučaj, toda redno je hodila vsako uro …

Ko sem z njima, se čas ustavi

Izkušnje ob oslabelem atu in mami V začetku avgusta je ata povsem oslabel. Peljali smo ga k zdravniku, da bi videli, če je kaj posebnega narobe ali  gre le za oslabelost. Zdravnik ga je poslal v bolnico, kjer so ugotovili veliko …

Duhovne potrebe umirajočih

Spomnim se svojega profesorja duhovnosti, duhovnika, ki je nenadoma izvedel, da ima raka na ščitnici. Ko sem se med obiskom približno mesec dni pozneje začel pogovarjati z njim, mi je rekel: “Nič mi ne povej. Ne govori mi, kako naj …