Modernega človeka preganjajo nervozna napetost in različni stresi, ki mu skoraj onemogočajo, da bi se ustavil in miroval. Različnih bolezni, ki niso stvar virusov temveč živčne napetosti, se ne bo mogel rešiti, ne da bi se ustavil ter se povrnil k telesu in svojim čutom. 

Kako se sprostiti, umiriti? Rešitev je preprosta: Sproščati se začnemo, ko se pričnemo zavedati! Sprejeti pa je potrebno zakonitost postopnosti, potrebnost vaj in časa zanje (vsaj 10 minut na dan) ter spremembo načina življenja, kajti drugače ostajamo le pri tehniki. Vse to pa bomo mogli sprejeti, če bomo prisluhnili in odgovorili globoki želji našega srca po pristnem odnosu do samega sebe in do D(d)rugega.

Sproščamo se torej, ko se v največji možni meri zavemo svojih telesnih občutkov, glasov okoli sebe, svojega dihanja. Zavedanje telesnih občutkov sprošča naše napetosti. Pomaga nam priti v sedanjost. Pogosto smo namreč v preteklosti ali v prihodnosti. V preteklosti zato, ker obžalujemo minule napake, doživljamo krivdo preteklih grehov, se veselimo preteklih uspehov itd. V prihodnosti pa, ker smo v skrbeh zaradi svoje šole, službe, odnosov, obveznosti, ki nas čakajo, ali pa, ker se prepuščamo sanjam o prihodnjih dogodkih. Spominjanje preteklosti z namenom, da se od nje kaj naučimo ali celo na novo podoživimo kaj lepega in dobrega, ter pogled v prihodnost z namenom, da bi naredili realne načrte, sta seveda pomembni dejavnosti, toda le takrat, če nas predolgo ne odtegujeta sedanjosti. Če hočemo uspešno delati in graditi odnose z d(D)rugim, moramo biti tukaj, v sedanjosti. To velja tudi za molitev. Če pa hočemo vztrajati v njej, se moramo izseliti iz glave in se vrniti k našim čutom.

p. Ivan in p. Jože Roblek

Članki: